niedziela, 9 kwietnia 2017

Minął tydzień - 09.04.2017

Portowcy ostatni raz wygrali w lidze 13 lutego. Od tego czasu zdążyli odpaść z Pucharu Polski oraz znacznie skomplikować sobie życie w Ekstraklasie. Cel na spotkanie z Arką Gdynia był jeden: zwycięstwo. W przeciwnym wypadku już należałoby się szykować do gry w grupie spadkowej. Goście przyjechali do Szczecina jako finalista rozgrywek pucharowych, ale styl jaki ostatnio prezentowali sprawił, że to Pogoń była faworytem potyczki. Mecz zaczął się znakomicie. Już w 2 minucie dobrze w polu karnym ustawił się Adam Frączczak i dał prowadzenie Portowcom. W tej rundzie sytuacja, że to Pogoń strzela jako pierwsza jest bardzo dużą rzadkością i chyba ten szok sprawił, że Arka wyrównała już minutę później. To co najważniejsze w tym spotkaniu wydarzyło jednak się pomiędzy 53 a 63 minutą. W tym czasie trio Frączczak, Delew i Rapa zadało decydujące ciosy i praktycznie rozstrzygnęło mecz. Arka była tak podłamana, że w ostatniej minucie postanowiła jeszcze dobić samą siebie (samobójcza bramka Marcjanika). Skończyło się 5:1, a mogło znacznie wyżej. Granatowo-Bordowi odzyskali skuteczność i zrobili mały krok w kierunki pierwszej ósemki. Pozostały jeszcze dwa: mecze z Ruchem i Lechią.

Pogoń - Arka Gdynia 5:1 (1:1).
Adam Frączczak 2, 53, Spas Delew 60, Cornel Râpă 63, Michał Marcjanik 90 (s) - Przemysław Trytko 3

Tabela Ekstraklasy

W środę Pogoń rozegrała rewanż z Lechem Poznań w półfinale Pucharu Polski. Najwięksi optymiści wierzyli jeszcze w cud i odrobienie 3-bramkowej straty z pierwszego spotkania. Pogoń grała dobrze, walecznie, ale bardzo, bardzo nieskutecznie. Jak należy tworzyć sobie sytuacje strzeleckie i je wykorzystywać pokazał Marcin Robak, który z łatwością ograł duet Rudol-Fojut i pokonał bezradnego Słowika. W tym momencie mecz (i dwumecz) był już rozstrzygnięty. Lech małym nakładem sił awansował do finału, gdzie czeka na niego wspomniana już Arka Gdynia.

******************

Chemik Police rozpoczął zmagania w play-off od półfinałowych potyczek z zespołem Developres Rzeszów. Zgodnie z oczekiwaniami ani pierwszy ani drugi mecz nie trzymały w napięciu. W Rzeszowie policzanki wygrały pewnie 3:0 (26:24, 25:18, 25:20). Rewanż miał być tylko formalnością i tak było w rzeczywistości. Kolejne 3:0 (25:10, 25:17, 25:19) i bez większych trudności Chemik awansował do finału, gdzie bić się będzie o złote medale.

Tabela Orlen Ligi

Po porażce Pogoni Baltica z Vistalem Gdynia szanse na tytuł mistrzyń Polski zmalały praktycznie do 0. Mecz z Selgrosem Lublin był z kategorii być albo nie być w walce o medal. Jednak to nie szczecinianki były faworytkami. Potwierdziły to pierwsze minuty, kiedy to ekipa gości objęła prowadzenie 5:1 i wydawało się, że będzie już kontrolować przebieg spotkania. Na szczęście piłka ręczna słynie z nagłych zwrotów akcji i taki też nastąpił w sobotę na Twardowskiego. Poprawna gra w bramce i obronie sprawiły, że po kilku minutach było już 6:5 dla Pogoni. Wynik do przerwy to 12:9 dla szczecinianek. W drugiej połowie gra była wyrównana, a Pogoń trzymała bezpieczny dystans nad rywalem. Ostatecznie Baltica wygrywa 25:21 i wciąż może wierzyć w korzystny wynik na koniec sezonu.

Tabela Superligi kobiet

Szczypiorniści Pogoni przed spotkaniem z Górnikiem Zabrze byli już pewni gry w barażach o play-offy. Portowcy już długo nie zaznali porażki na swoim parkiecie i mecz zapowiadał się bardzo emocjonująco. W grze Górnika było widać sporo determinacji i głównie dzięki walecznej postawie zabrzanie wyszli szybko na 6-bramkowe prowadzenie. Pogoń zaczęła odważniej atakować po przerwie, ale straty były już zbyt duże do odrobienia. Ostatecznie szczecinianie ulegli 25:33, ale muszą szybko zapomnieć o porażce, bo przed nimi najważniejsze mecze sezonu z Chrobrym Głogów. Zwycięzca zamelduje się w ćwierćfinale rozgrywek o mistrzostwo Polski.

Tabela Superligi mężczyzn

Warto też wspomnieć, że w środę do Szczecina przyjechał zespół Vive Kielce na mecz ćwierćfinału Pucharu Polski. Pomimo ambitnej postawy szczecinian najlepszy zespół Europy nie pozostawił żadnych złudzeń i pewnie wygrał 37:25.

Koszykarze King Szczecin przegrali 3 mecze z rzędu w lidze (ostatni z MKS Dąbrowa Górnicza http://www.plk.pl/mecz/45018/mks-dabrowa-gornicza---king-szczecin.html) i w zasadzie ciężko szukać pozytywów w ich postawie. W niedzielę do Szczecina zawitał zespół Miasto Szkła Krosno. Tylko zwycięstwo podtrzymywało i tak już mikroskopijne szanse na play-offy. Wilki wyszły na mecz bardzo zmotywowane. W końcu poza grą w obronie zaczęły wychodzić rzuty za 3 punkty. Do przerwy King prowadził 10 oczkami. W 3 kwarcie (która zwykła być pięta achillesową szczecinian) udało się jeszcze powiększyć przewagę. Ostatnia odsłona spotkania to prawdziwy popis Kinga. Wygrana 35:21 i w całym meczu 105-78 robi wrażenie. Do końca sezonu zostały 4 mecze i nie ma już miejsca choćby na najmniejszy błąd.

Tabela Tauron Basket Ligi

Nowy sezon rozpoczęli zawodnicy Husarii Szczecin. W pierwszym meczu futboliści z Grodu Gryfa ulegli zespołowi Seahawks Gdynia 13:31. Okazja do poprawy nastrojów nadarzyła się w sobotę, gdy przeciwnikiem był zespół Falcons Tychy. Po dwóch kwartach szczecinianie przegrywali 0:6 i wynik był sprawą otwartą. Niestety jak się okazało tego dnia Husaria nie zdołała zdobyć żadnego punktu, za to gospodarze zgarnęli jeszcze 28 oczek.

Falcons Tychy - Husaria Szczecin 34:0

Tabela Topligi

Źródło: plfa.pl

Siatkarze Espadonu Szczecin swoje ostatnie mecze w sezonie rozgrywają z zespołem MKS Będzin (tym samym, którego całkiem niedawno udało się pokonać 3:2). Stawką play-off jest 11 miejsce w tabeli. Pierwsze spotkanie rozegrane w Policach mogło się podobać i trzymało w napięciu. Dwie pierwsze partie zakończyły się wygraną gości do 22 i 21. W trzecim secie obie drużyny poszły na solidną wymianę ciosów. Ta część gry trwała 42 minuty i zakończyła się wygraną szczecinian 37:35. W 4 i niestety jak się okazało ostatnim secie MKS wygrał 25:23. Rewanż 12 kwietnia w Sosnowcu.

Tabela Plus Ligi

Arkonia Szczecin tym razem udała się do Bytomia na dwumecz z miejscową Polonią. Szczecinianie chcąc bronić złotego medalu nie mogą już sobie pozwolić na potknięcia. Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem Arkonii 10:4. Niedzielne zawody również wygrali szczecinianie, ale było już znacznie trudniej. Końcowy rezultat to 13:11.