sobota, 24 listopada 2018

Pogoń niejedno ma imię - część 8, gimnastyka artystyczna



Piękno, styl, gracja i...szczęście to najważniejsze elementy gimnastyki artystycznej. Dyscyplina sportowa, która na Igrzyskach Olimpijskich zadebiutowała w 1984 roku budzi zachwyt, ale wymaga bardzo dużego poświęcenia od zawodniczek. W Szczecinie znalazły się jednak gimnastyczki, które zdecydowały się podjąć wyzwanie i przy okazji reprezentować Gród Gryfa na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Rodzime początki dyscypliny to lata 60. Wtedy to zaczęły tworzyć się pierwsze sekcje dzięki zaangażowaniu Sabiny Gajewskiej i Zoji Makarowej. Wzrost popularności gimnastyki artystycznej sprawił, że utworzono zespół przy klubie Sparta, który zdobywał tytuły mistrzyń okręgu i odnosił sukcesy w zawodach krajowych.

Źródło: archiwum własne, Kurier Szczeciński

W 1976 roku sekcja gimnastyki została przeniesiona do MKS Pogoń. Zawodniczki prezentowały bardzo dobrą formę, co sprawiło, że otrzymywały powołania do kadry Polski. Na liście reprezentacyjnej znajdowały się: A. Kłos-Sulima, A. Wieliczko, B. Janzer i M. Górska.

Źródło: [1]
Szczecinianki startowały w takich konkursach jak: mistrzostwa świata i Europy, Interwizja i Puchar Świata.

Wyniki Beaty Janzer na mistrzostwach Europy:

Źródło: the-sports.org, kliknij żeby powiększyć




Wyniki Anny Kłos - Sulimy na mistrzostwach świata i Europy:


Źródło: the-sports.org, kliknij żeby powiększyć


Gimnastyczki z Grodu Gryfa w składzie Beata Janzer, Marzena Górska, Dorota Antkowiak i Dorota Rolicka należały do jednych z najlepszych polskich drużyn lat 80., co potwierdziły zdobywając mistrzostwo kraju. [1] Ich sukces powtórzyły później M. Świniarska, D. Lindner, A. Wieliczko i A. Połomska. [1]

Niewątpliwie do wyjątkowych postaci szczecińskiej gimnastyki artystycznej należała Anna Kłos-Sulima: dwukrotna mistrzyni Polski (1976, 1980), reprezentantka kraju, uczestniczka mistrzostw świata i Europy, 4. na Pucharze Interwizji, 5. w plebiscycie Kuriera Szczecińskiego na najlepszego sportowca 1981. M.in. dzięki jej staraniom w Grodzie Gryfa odbywa się międzynarodowy Turniej Wiosny, który do dziś ściąga jedne z najlepszych zawodniczek Europy.

Sekcję Pogoni rozwiązano w 1988 roku, ale ogromne zaangażowanie i zapał wielu osób sprawiło, że Szczecin wciąż jest bardzo silnym ośrodkiem gimnastyki w Polsce (głównie za sprawą Kusego Szczecin) i spod ręki miejscowych trenerów wychodzą przyszli mistrzowie kraju.



Źródła:

1) "50 lat Morskiego Klubu Sportowego Pogoń" - Szczecin 1998, praca zbiorowa
2) własne




Znajdź mnie na FB: www.facebook.com/bramasportowa

0 komentarze:

Prześlij komentarz