poniedziałek, 22 czerwca 2020

Wydarzyło się w Szczecinie, część 15



Puchar Świata w siatkówce mężczyzn wciąż jest wydarzeniem, które przyciąga na trybuny i przed telewizory sporo kibiców. Dla wielu z nich zaskoczeniem może być fakt, że pierwszą edycję tej imprezy zorganizowano w Polsce. Jednym z miast gospodarzy, które tym samym zapisało się na stałe w historii światowej siatkówki był (i tu kolejne zaskoczenie) Szczecin.



Od 13 do 15 września 1965 roku w stolicy Pomorza Zachodniego rywalizowały zespoły grupy B. Do Grodu Gryfa zawitały:

  • Czechosłowacja - ówczesny wicemistrz olimpijski i wicemistrz świata,
  • NRD - uczestnik mistrzostw świata i Europy,
  • Jugosławia - uczestnik mistrzostw świata i Europy,
  • oraz młody i perspektywiczny zespół Holandii.

Skład turnieju uzupełniły: Polska, ZSRR, Węgry, Francja, Rumunia, Bułgaria i Japonia.

Źródło: Kurier Szczeciński 1965


Źródło: Kurier Szczeciński 1965

Źródło: Kurier Szczeciński 1965

Pierwsza seria spotkań przyniosła niespodziankę w postaci zwycięstwa Jugosławii nad Czechosłowacją 3:1. W drugim pojedynku NRD pewnie pokonało Holandię 3:0.

W Szczecinie rozpoczęły się rozgrywki siatkarskiego Pucharu Świata. W pierwszym spotkaniu NRD-Holandia, zgodnie z przewidywaniami pewne zwycięstwo 3:0 odniosła drużyna niemiecka. Holandia to zespół ambitny i dobrze wyszkolony technicznie wykazujący jednak duże braki kondycyjne. Wiele emocji dostarczył pojedynek zespołów Jugosławii i Czechosłowacji. Ponad 2-godzinna walka tych drużyn stała na bardzo dobrym poziomie. Pojedynek ten porwał publiczność. Ostatecznie niespodziewanie, lecz w pełni zasłużenie, zwycięstwo 3:1 odniosła Jugosławia. Źródło: Kurier Szczeciński 1965.

Po drugiej kolejce awans do dalszej fazy rozgrywek zapewniła sobie niemiecka reprezentacja, która pokonała Jugosławię 3:1. Czechosłowacja nie bez problemów uporała się z Holandią w identycznym stosunku setów.


Źródło: Kurier Szczeciński 1965

O drugim miejscu premiowanym awansem miała zadecydować ostatnia kolejka. O swoich umiejętnościach i sukcesach przypomnieli sobie Czechosłowacy, którzy pokonali lidera z NRD 3:1 i znaleźli się w fazie finałowej. Jugosławia pomimo wygranej 3:2 musiała zadowolić się 3. miejscem w grupie B.


Źródło: Kurier Szczeciński 1965

Opis wydarzeń w szczecińskiej grupie:
Rywalizacja w grupie B rozegrana została w Szczecinie i była najbardziej zaciekła z całej fazy grupowej. Do ostatniego gwizdka nie było wiadomo, które reprezentacje awansują do walki o medale. Pewna gry o niższe miejsca była tylko reprezentacja Holandii, która przegrała wszystkie swoje spotkania. Pozostałe ekipy wygrały po dwa pojedynki, nie było w tej grupie niepokonanej reprezentacji. Ostatecznie o awansie zdecydowała ilość przegranych partii, a tym samym większe ratio setów. Swoje szanse na walkę o podium zaprzepaściła w ostatnim meczu Jugosławia, która rozegrała pięciosetowy pojedynek z Holendrami. W dalszej grze o stawkę pozostały natomiast ekipy z NRD i Czechosłowacji, które w swoich spotkaniach straciły odpowiednio cztery i pięć setów. Źródło: https://volleyworld.pl/volleythrowback-puchar-swiata-1965/

Wyniki:

Źródło: wikipedia.org
Tabela:

Źródło: wikipedia.org

W całych zawodach bardzo dobrze spisali się reprezentanci Polski, którzy zajęli drugie miejsce ustępując drużynie ZSRR. Czechosłowacja i NRD, czyli przedstawiciele szczecińskiej grupy, uplasowali się odpowiednio na miejscach 3. i 5.

Źródło: Kurier Szczeciński 1965

Więcej o samym turnieju:


https://volleyworld.pl/volleythrowback-puchar-swiata-1965/

Klasyfikacja końcowa:

Źródło: wikipedia.org

Puchar Świata jest rozgrywany do dzisiaj, ale tylko trzy państwa miały okazję gościć jego uczestników. W 1969 roku turniej przeniósł się do Niemiec, a od edycji w 1977 roku impreza odbywa się w Japonii. Tym cenniejsza jest obecność Szczecina w tym rozdziale światowej siatkówki.



Znajdź mnie na Facebook'u: www.facebook.com/bramasportowa




0 komentarze:

Prześlij komentarz