poniedziałek, 31 maja 2021

Sezon statystycznie

W sezonie 2020/2021 Pogoń zdobyła swój czwarty medal w historii polskiej Ekstraklasy. Szczecinianie zakończyli rozgrywki na trzecim miejscu i po raz pierwszy od 16 lat zagrają w europejskich pucharach. Brąz jest ogromnym sukcesem Granatowo-bordowych, którzy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przeżyli utratę głównego sponsora i kwarantannę całego zespołu. Pomimo pewnego niedosytu (Pogoń przez długi czas miała szansę na miejsca 1-2) jest to niewątpliwie sukces, na który zapracowali piłkarze i cały sztab szkoleniowy. Jakimi liczbami mogą pochwalić się szczecinianie? O tym poniżej.

• Łącznie żółtych i czerwonych kartek: 61/2
  • Najmłodszy zawodnik: Kacper Kozłowski, 17 lat 8 dni (za 90minut.pl)
  • Najdłuższa seria zwycięstw: 6

Pogoń zdobywała średnio 1,73 pkt./mecz (do mistrzostwa było potrzebne 2,13, a do srebrnego medalu 1,97). Jak to wyglądało w poprzednich sezonach?

Źródło: własne

Jest to najlepszy wynik od rozgrywek 2002/2003. Gdy Pogoń zdobywała poprzednie medale to wspomniany wskaźnik wyglądał następująco (przy założeniu obecnej punktacji):

• sezon 1983/1984: 1,80 pkt./mecz
  • sezon 1986/1987: 1,83 pkt./mecz
  • sezon 2000/2001: 1,77 pkt./mecz

Z tej perspektywy jest to najgorszy medalowy wynik Portowców.

O ile bilans strzelonych bramek nie powala na kolana to bilans straconych jak najbardziej. Szczecińska defensywa była najlepsza w całej lidze. Wynik mógł być jeszcze bardziej okazały, ale ostatnie 4 kolejki znacznie popsuły statystykę.

Tabela "dom":

Źródło: flashscore.com

Tabela "wyjazd":

Zarówno u siebie jak i na wyjeździe Pogoń uplasował się na trzecim miejscu. Główną różnicą jest jednak to, że Portowcy w roli gości byli dużo bardziej bezkompromisowi.

Wyniki HT/FT (rezultat do przerwy vs rezultat końcowy):

Kiedy Pogoń prowadziła do przerwy to później nie przegrywała meczu. 6 remisów udało się zamienić na zwycięstwo. Aż sześciokrotnie porażka po pierwszych 45 minutach oznaczała porażkę w całym spotkaniu.

Klasyfikacja fair play:

Piłkarze Pogoni 61 razy zostali ukarani żółtymi kartkami i dwa razy czerwonymi. Zarówno do lidera i czerwonej latarni klasyfikacji zabrakło im sporo.

Karne podyktowane:

Karne przeciw:

Sędziowie 6 razy dyktowali karne dla Pogoni i dwa razy przeciw niej.

Udział minut obcokrajowców:

"Tylko" 43% czasu spędzonego na boisku przez wszystkich zawodników stanowiły minuty obcokrajowców. Niekwestionowanym liderem ligi w tej klasyfikacji jest Cracovia (76,57%).

• 2700 minut - MARTIN CHUDÝ, DOMINIK HŁADUN, FRANTIŠEK PLACH, DANTE STIPICA
  • 2610 minut - Krzysztof Kamiński
  • 2598 minut - Cornel Râpă
  • 2565 minut - Przemysław Wiśniewski
  • 2551 minut - Jesús Jiménez

Stipica może pochwalić się nie tylko największą liczbą minut w lidze, ale również tytułem najlepszego bramkarza (co nie powinno dziwić zwłaszcza jeśli spojrzy się na statystykę straconych bramek):