czwartek, 26 lipca 2018

Pogoń niejedno ma imię - część 4, pływanie


Sawrymowicz, Stańczyk, Baranowska - o tych pływakach MKP Szczecin kilkanaście lat temu mówiła cała sportowa Polska. Wszyscy na swoje 5 minut zapracowali dzięki znakomitym wynikom osiągniętym podczas mistrzostw świata lub Europy. Tak utytułowanych zawodników zabrakło w szeregach pływackiej Pogoni, ale nie oznacza to, że Portowcy nie mają się czym pochwalić.

Sekcja powstała w 1958 (dzięki m.in. Zenonowi Wiśniewskiemu) i skupiała wokół siebie głównie grupy młodzieżowe. Po zaledwie roku istnienia pływacy Pogoni wzbogacili się o nowy basen, który hucznie otworzono przy okazji uroczystości lipcowych (obiekt, a raczej jego szczątki, przetrwały do 2010 roku).

Źródło: http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Plik:Basen_7.jpg

Źródło: [3], kliknij żeby powiększyć

Źródło: [3], kliknij żeby powiększyć

Basen Pogoni gościł mistrzostwa Polski, spartakiady oraz mecze piłki wodnej. W znacznej mierzy umożliwił rozwój młodych szczecińskich pływaków. Tu swoje pierwsze kroki stawiała m.in. Dorota Brzozowska, późniejsza olimpijka z Moskwy (5 miejsce na 200 m motylkiem). Do wyróżniających się zawodniczek i zawodników należeli:

Katarzyna Amon, Mirosława Czernia, Iwona Wejksza, Danuta Petrusewicz (wywiad: http://www.plywacy.com/index.php/artykul/danuta-patrusewicz-wojt-tak-wyszlo.html), Artur Wójt, Andrzej Sala, Zenon Mazur i Michał Pociej. Ten ostatni był wicemistrzem i brązowym medalistą mistrzostw Polski.

Źródło: [2], Michał Pociej - pierwszy z prawej

Sekcja pływacka przetrwała zaledwie 12 lat. W wyniku zmian organizacyjnych zawodnicy Pogoni najpierw przenieśli się do stargardzkiego Neptuna, a następnie do Stali Stocznia. I to właśnie w barwach tego klubu dali się poznać kibicom w kraju jako znakomici pływacy, którzy zdobywali medale i ustanawiali rekordy. Wychowanek Portowców, Krzysztof Biegała, był nawet kapitanem krajowej reprezentacji w piłce wodnej (jako gracz Arkonii).

Pogoń nie należała do potentatów polskiego pływania, ale w krótkim czasie wychowała wielu bardzo dobrych zawodników, którzy godnie reprezentowali Szczecin i Polskę.


Źródła:

1) własne
2) "50 lat Morskiego Klubu Sportowego Pogoń" - Szczecin 1998, praca zbiorowa
3) Kurier Szczeciński



Znajdź mnie na FB: www.facebook.com/bramasportowa

1 komentarz:

  1. Jestem historykiem,zainteresowanym przeszłością naszego miasta.Zaciekawił mnie ten artykuł.Szkoda ,że nie można go pobrać,żeby upubliczniać tą mało znaną historię "szczecińskiego pływania"oraz pokazywać młodzieży(uczę w LO) mało znane karty z naszej szczecińskiej historii sportu.Czy wiadomo coś o dalszych losach naszych pływaków? .Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń