środa, 31 października 2018

Pogoń niejedno ma imię - część 6, tenis stołowy



W klubie wielosekcyjnym, jakim niegdyś była Pogoń, nie mogło zabraknąć drużyny tenisa stołowego. Dyscyplina ta cieszyła się sporą popularnością, chociaż nigdy nie była w stanie dorównać piłce nożnej czy boksowi. Pomimo to w granatowo-bordowych barwach występował zarówno zespół męski jak i żeński.

Szczecińskie struktury tenisa stołowego zaczął budować Jan Dixa, który w 1947 roku został prezesem okręgowego związku. Wśród pionierów tej dyscypliny znaleźli się Alojzy Pade, Marian Goryński, Wiktor Wykusz i Jan Tatarczyk. Wraz z rozwojem sportu w powojennym Szczecinie zawodników zaczęło przybywać, a tenis stołowy z dyscypliny przyzakładowej wchodził na bardziej profesjonalny poziom.

Początki tenisowej Pogoni to rok 1951, wtedy to zespół męski wywalczył mistrzostwo B-klasy. W kolejnym sezonie granatowo-bordowi nie mieli sobie równych w rozgrywkach klasy A. Portowcy sukcesywnie umacniali swoją pozycję w okręgu (w samym tylko Szczecinie było 6 dobrych zespołów), a wśród wyróżniających się zawodników byli m.in. Bogusław Szumski, Zbigniew Andziak, Zdzisław Stępniak i Marian Gajewski. Zespołowi męskiemu nie było jednak dane zdobywać laurów na arenie ogólnopolskiej, bo już w 1956 roku ta część sekcji przestała istnieć, a niektórzy zawodnicy przeszli do Pioniera Szczecin.

Co ciekawe próbę reaktywacji tenisa stołowego w Pogoni podjęto w 2009 roku, ale ciekawie zapowiadający się projekt nie przetrwał zbyt długo.

Źródło: http://newspress.pl/nowosci/2009-09-09/tenis-stolowy-w-pogoni

Źródło: https://gk24.pl/tenis-stolowy-grala-iv-liga-mezczyzn/ar/4357939

Na przełomie 1953 i 54 roku powstała żeńska sekcja tenisa stołowego, która zaczęła rozwijać się w bardzo szybkim tempie. W sezonie 1959 szczecinianki osiągnęły spory sukces i wywalczyły 3 miejsce w mistrzostwach Polski (w składzie Zofia Radwan, Elwira Denisiuk)

Źródło: http://www.pingpong.pl/medale/medale_gry.htm

Sekcja opierała się w głównej mierze na wspomnianej dwójce oraz na Wandzie Legut Bocian, która został nawet powołana do kadry Polski, a w 1963 roku wywalczyła brązowy medal mistrzostw kraju.

Źródło: http://www.pingpong.pl/medale/medale_gry.htm

Sukces ten nie został jednak wywalczony pod szyldem Pogoni. W 1961 roku sekcja przeszła pod skrzydła Arkonii Szczecin.

Przykład tenisa stołowego pokazuje (i jest w zasadzie też jednym z wielu), że w stosunkowo niedługim czasie udało się stworzyć zespoły, które walczyły o wysokie cele i posiadały bardzo utalentowanych zawodników i zawodniczki. 



Źródła:

1) własne
2) "50 lat Morskiego Klubu Sportowego Pogoń" - Szczecin 1998, praca zbiorowa




Znajdź mnie na FB: www.facebook.com/bramasportowa


1 komentarz:

  1. Dobry wpis, wyczerpujący i na temat, dzięki :)

    P.S. Zawodnicy mogą kupić dobrej klasy buty tutaj: https://www.badmin.pl/buty-meskie-c-2.html

    OdpowiedzUsuń