niedziela, 23 sierpnia 2020

Grupa (nie)mistrzowska, część 3

 

Sezon 2019/20 był wyjątkowy dla całego piłkarskiego świata. Pandemia koronawirusa spustoszyła sportowe rozgrywki, ale większość federacji postanowiła wypracować rozwiązania, które pozwolą dokończyć sezon. Polska Ekstraklasa ruszyła ponownie 29.05 po ponad dwumiesięcznej przerwie. Tabela przed re-startem prezentowała się następująco:

Źródło: 90minut.pl

Sytuacja Pogoni była wciąż niepewna, bo pomimo niewielkiej straty nawet do drugiego miejsca szczecinianie prezentowali się wcześniej fatalnie, a dodatkowo zostali poważnie osłabieni (rezygnacja z Kozulja i odejście Spiridonovica). Pierwszy mecz z Zagłębiem potwierdził wszelkie obawy. Gładka porażka 0:3 sprawiła, że Portowcy musieli drżeć o pozostanie w pierwszej ósemce. W kolejnych trzech starciach udało się zdobyć 4 punkty i jak się okazało zapewniło to Pogoni szósty start w grupie mistrzowskiej na przestrzeni siedmiu sezonów.

Porażka, remis i porażka - to początek występów Granatowo-bordowych wśród najlepszych drużyn w kraju. Po takim starcie nawet najwięksi optymiści nie łudzili się, że uda się coś osiągnąć poza standardowymi już miejscami 6-8. Ostatecznie Portowcy zdołali pokonać "tylko" Piasta i Legię i zakończyli sezon na szóstej pozycji (co jest drugim najlepszym wynikiem od momentu powrotu do Ekstraklasy...). 

Wyniki Pogoni (w odniesieniu do zajętego miejsca w tabeli) w kolejnej edycji grupy mistrzowskiej nie odbiegały znacznie od pozostałych sezonów, co można zaobserwować w poniższych zestawieniach (link do poprzedniego artykułu). 

Podsumowanie mistrzowskich występów Portowców w ESA37:

Źródło: własne


Źródło: własne

Źródło: własne

0,79 punktu na mecz, 0,95 bramki na mecz i 23 porażki w 42 meczach to niestety smutny obraz, który swoimi występami namalowali szczecinianie. 

Tabela wszystkich grup mistrzowskich od początku istnienia ESA 37:

Źródło: własne, kliknij żeby powiększyć


Punkty na mecz:

Źródło: własne, kliknij żeby powiększyć

% zwycięstw:

Źródło: własne, kliknij żeby powiększyć

Bramki strzelone na mecz:

Źródło: własne, kliknij żeby powiększyć

Tylko dwa kluby wystąpiły we wszystkich edycjach grup mistrzowskich: Legia i Lech. Co ciekawe zaraz za nimi pod względem liczby spotkań są Pogoń i Lechia, ale w przypadku szczecinian nie przełożyło się to na wyniki sportowe. Niekwestionowanym liderem tabeli jest warszawska Legia (prawie 2 punkty na mecz i ponad 55% zwycięstw). Drugi w tabeli jest Lech, ale to nie do niego należy kolejny najlepszy wynik tylko do Piasta Gliwice (1,81 pkt/mecz i 52% zwycięstw) - głównie za sprawą poprzedniego, znakomitego sezonu. Najwięcej bramek na mecz strzelała...Wisła Płock, która to jednak zaliczyła tylko jeden sezon w grupie mistrzowskiej.


Tabela wszystkich grup mistrzowskich w XXI wieku (ESA 37 + sezon 2001/2002):

Źródło: własne, kliknij żeby powiększyć

W zestawieniu z całego XXI wieku czołówka praktycznie się nie zmieniła, dalej najlepiej punktuje Legia, potem są Lech i Lechia. Pogoń ponownie na 6. miejscu.


Tabela wszystkich grup mistrzowskich w historii (ESA 37 + sezony 1933 i 2001/2002):

Źródło: własne, kliknij żeby powiększyć
 *- w rozgrywkach w 1933 roku za zwycięstwo przyznawano 2 punkty. Drużyny, które wtedy walczyły o mistrzostwo to: Legia, Wisła, Ruch, Cracovia, Pogoń Lwów, ŁKS


Do tej pory grupa mistrzowska była prawdziwą zmorą kibiców Pogoni. Pomimo poprawy postawy zawodników w dwóch ostatnich sezonach nie udało się osiągnąć miejsca lepszego niż szóste, a zwycięstwa i tak zdarzały się okazjonalnie. W pewnym sensie w nowym sezonie problem rozwiąże się sam. Decyzją organizatorów kluby po raz pierwszy od rozgrywek 2013/14 zagrają tylko 30 kolejek.


Źródło: własne
Znajdź mnie na FB: www.facebook.com/bramasportowa

0 komentarze:

Prześlij komentarz