Zawodnicy Pogoni zwykle są kojarzeni z walką na boiskach piłkarskich i na parkietach. Niewiele już osób pamięta, że jednym z pierwszych sportów, który zaczął rozwijać się w powojennym Szczecinie był boks i to on przyciągał rzesze kibiców i był odskocznią od trudów codziennego życia.
Zaczęło się skromnie. W 1946 roku powstał Okręgowy Związek Bokserski i większość aktywności skupiała się wokół szkolenia młodzieży i zawodów juniorskich. Rok później został rozegrany mecz pomiędzy Szczecinem a Bydgoszczą wygrany przez gości 11:6. Zawody międzyokręgowe cieszyły się w tamtym okresie dużą popularnością. Do Szczecina ściągali też zagraniczni bokserzy (m.in. słynny Laszlo Papp), a także polskie sławy w postaci trenera Feliksa Stamma.
Źródło: Kurier Szczeciński 1949r., kliknij żeby powiększyć |
22 lipca 1948 roku powstaje Bokserski Klub Sportowy Sztorm. Rozwój boksu w Szczecinie postępował szybko. Zawodnicy z Grodu Gryfa byli powoływani do kadry Polski (m.in. Lech Sadowski, Jan Rutkowski) a w mieście tworzono hale sportowe.
Źródło: Kurier Szczeciński 1956r, kliknij żeby powiększyć |
9 maja 1954 roku rozegrano w stolicy Pomorza Zachodniego pierwszy mecz bokserskiej Ekstraklasy, w którym szczecinianie pokonali Budowlanych Poznań 17:3. Trzon zespołu stanowili m.in.: Żmuda, Murawski, Piński i Sadowski. Na pierwszy medal w rywalizacji drużynowej trzeba było czekać kolejne dwa lata. Portowcy wywalczyli brązowe krążki i zapisali się w tabeli wszech czasów ligi (link).
Granatowo-bordowi nie poszli jednak za ciosem i w 1958 roku spadli z Ekstraklasy, do której już nie wrócili. Nie pomogli nawet znakomici zawodnicy, medaliści indywidualnych mistrzostw Polski. Historia sekcji pięściarskiej kończy się w 1973 roku kiedy to bokserzy zostali przekazani do Stali Stocznia i kontynuowali swoją karierę już w innych barwach.
Źródło: [2], Turniej o nagrodę "Gryfa Szczecińskiego" |
Szczecińskie legendy
Ryszard Czerwiński:
Bokser Stilonu Gorzów, Pogoni, Stali i Czarnych Słupsk. 4 razy zdobywał tytuł mistrza Polski. W sumie 8 razy stawał na podium zawodów krajowych. Reprezentant Polski, uczestnik mistrzostw Europy i igrzysk olimpijskich 1980. Bilans walk: 230-7-33.
Biografia na stronie PKOL: http://www.olimpijski.pl/pl/bio/360,czerwinski-ryszard.html
Józef Piński:
"Pogromca Mistrzów" pokonał m.in. takie gwiazdy polskiego boku jak: Kazimierz Paździor, Jerzy Kulej, czy Marian Kasprzyk. Mistrz Polski i siedmiokrotny medalista. Reprezentant kraju.
Więcej o samym zawodniku: https://24kurier.pl/aktualnosci/sport/boks-nie-zyje-jozef-pinski-pogromca-jerzego-kuleja/
Krzysztof Pierweniecki:
Mistrz Polski, reprezentant kraju. Medalista mistrzostw Europy juniorów i olimpijczyk z Monachium (odpadł w pierwszej rundzie).
Źródło: http://prestizszczecin.pl/magazyn/27/sport/poczet-szczecinskich-olimpijczykow |
Piszą o szczecińskim boksie
Źródło: https://24kurier.pl/aktualnosci/sport/boks-walki-lepsze-od-pilki-noznej/ |
Do tradycji pięściarskiej Pogoni próbują obecnie nawiązać zawodnicy Dumy Pomorza, którzy walczą w reaktywowanej polskiej Ekstralidze. Po trzech kolejkach szczecińscy pięściarze są liderem, a podczas ich spotkań hala gromadzi sporą liczbę kibiców, podobnie jak miało to miejsce 60 lat temu.
Artykuły z cyklu "Pogoń niejedno ma imię":
Część 1 - piłka ręczna kobiet: http://bramasportowa.blogspot.com/2016/12/panie-gora.html
Źródła:
1) własne
2) "50 lat Morskiego Klubu Sportowego Pogoń" - Szczecin 1998, praca zbiorowa
3) Kurier Szczeciński
Znajdź mnie na FB: www.facebook.com/bramasportowa
0 komentarze:
Prześlij komentarz