środa, 17 sierpnia 2016

Sukces w siatkę złapany



Siatkówka jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin na świecie. Jest to również sport, w którym polska reprezentacja oraz kluby zawsze odgrywały kluczową rolę na międzynarodowych arenach i cieszą się sporym uznaniem. Rozdział w historii pod tytułem "Siatkarski Szczecin" zawiera wiele wspaniałych momentów, a także sporą liczbę sukcesów. Warto o nim opowiadać, a na pewno można to robić z podniesioną głową. 

Rok 2016 jest wyjątkowy dla szczecińskich kibiców. Za sprawą sukcesów sportowych i organizacyjnych Espadonu nasze miasto powróciło na mapę polskiej elity i będzie gościć drużyny jednej z najlepszych lig świata. Od ostatnich świetnych wyników w siatkówce minęło już sporo czasu i teraz jest dobry moment żeby je sobie przypomnieć (w niniejszym wpisie skupiam się głównie na siatkówce w męskim wydaniu pamiętając jednak o sporym udziale siatkarek m.in. Pogoni, Piasta i Chemika).

Początki siatkówki w polskim Szczecinie sięgają przełomu lat 40 i 50 XX wieku. Funkcjonowały wówczas: koło sportowe Zarządu Portów, Sparta oraz Spójnia. Pierwszy sukces przypadł jednak w udziale siatkarzom Pogoni, którzy w rozgrywkach sezonu 1961 / 1962 wywalczyli historyczny brązowy medal. Portowcy ustąpili wówczas miejsca tylko reprezentantom Warszawy: Legii i AZS. Pogoń w swoich szeregach miała reprezentantów kraju, m.in: Zbigniewa Szczepańskiego, Henryka Bobryka i Aleksego Szołomickiego.

W 1971 roku powstaje Stal Szczecin. Jak miało się później okazać najbardziej utytułowany klub siatkarski z naszego miasta. Najlepszy okres w historii zespołu przypadł na lata 80 XX wieku. W 1984 roku Stal sięga po brązowy medal w rozgrywkach ligowych i rozpoczyna nieprzerwaną serię sukcesów. Rok później na szczecinian nie ma już mocnych i pierwszy tytuł mistrzowski staje się faktem. Wynik ten zostaje powtórzony w 1987 roku. W latach 1986 i 88 Stal zdobywa srebrne medale. Brązowy medal z 1989 roku wieńczy wspaniałe 5 lat w historii szczecińskiej siatkówki. Do swojego dorobku klub dodał dwa finały Pucharu Polski (1988 i 89). Stal godnie reprezentowała kraj w Europie dochodząc m.in. do III rundy rozgrywek o Puchar Starego Kontynentu. W skład zespołu Żelaznej Szóstki trenera Jerzego Salwina wchodzili m.in. Janusz Wojdyga, Ryszard Kaczyński i Roman Borówka.

Źródło: stoczniaszczecinska.ipn.gov.pl, Stal - Hutnik Kraków, 1988

Początek lat 90 to koniec siatkarskiej Stali i zarazem początek klubu, który stał się kontynuatorem historii stoczniowego klubu. Morze Szczecin (występujące kolejno pod nazwami Solo, ESPEBEPE, Bosman i Bałtyk) to drużyna, która była godnym następcą drużyny mistrza Polski. W 1997 roku szczecinianie sięgnęli po brązowy medal w lidze. Rok później stoczyli zacięty bój z ekipą Mostostalu Kędzierzyn Koźle i zdobyli tytuł wicemistrzowski. Seria finałowa miała dramatyczny przebieg i zakończyła się dopiero po 5 spotkaniach (więcej szczegółów odnośnie wspomnianych spotkań można znaleźć w opracowaniu Przeglądu Sportowego). Srebro było ostatnim medalem zdobytym przez zespół ze Szczecina w najwyższej klasie rozgrywkowej. W 2003 roku siatkarze Morza sprawili olbrzymią niespodziankę i doszli do finału Pucharu Polski, w którym ulegli zespołowi z Sosnowca. Warto odnotować jeszcze jeden fakt związany z historią szczecińskiej drużyny. W 1998 roku w rozgrywkach Pucharu CEV siatkarze Morza wygrali seta z włoską drużyna Lube Macerata w stosunku 15:0 (należy przypomnieć, że zgodnie z ówczesnymi zasadami punkty można było zdobyć wyłącznie przy własnej zagrywce, co więcej ekipa Maceraty to jeden z najbardziej utytułowanych włoskich zespołów). W drużynie Morza grali m.in. Paweł Zagumny, Radosław Rybak, Sławomir Gerymski czy Radosław Wnuk. W sztabie trenerskim obecni byli m.in. Hubert Wagner i Ireneusz Mazur.

Źródło: PAP, www.przegladsportowy.pl, fot: Krzysztof Świderski, Mostostal - Morze 1998

Klasyfikacja medalowa rozgrywek o mistrzostwo Polski:

Źródło: www.wikipedia.org

Od momentu kiedy Morze opuściło elitę próbowało odbudować formę w rozgrywkach I i II ligi, ale bez sukcesów. W 2014 roku powstał nowy klub, Espadon Szczecin, w którego budowę zaangażowali się m.in. Radosław Rybak, Marcin Nowak i Jakub Markiewicz. Zespół dzielnie walczył w I lidze i dzięki znakomitej postawie w sezonie 2015 / 2016 uzyskał licencję na występy w Plus Lidze. Skład został uzupełniony o m.in. Dawida Murka, Michała Ruciaka i reprezentantów Bułgarii, Bratojeva i Miłuszewa. Czy Espadon przypomni kibicom złote czasy szczecińskiej siatkówki pokaże przyszłość. Na pewno klub prowadzą ludzie głodni sukcesu, którzy poświęcili dużo wysiłku żeby przywrócić Szczecin na siatkarską mapę Polski. 

Nowy sezon 2016/2017 rozpocznie się od meczu z drużyną z Kędzierzyna-Koźla, tą samą, która 18 lat temu pokonała Morze i zakończyła pasmo sukcesów szczecińskich drużyn. W pewnym sensie historia zatoczy koło.

0 komentarze:

Prześlij komentarz